Titulinis
Naujienos
2022 - 12 - 07

Leidybos projektai. Trakai. Karaimų pasaulis

Trakai_Karaimu pasaulis_pirmas virselis-c8f6e97a61c2356fc69acf3fa9134243.jpg
Leidinys, kurio leidybą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, nuoširdus ir atviras pasakojimas apie Trakus, atskleidžiantis autorių meilę ir pagarbą miestui, kuriame daugiau nei šešis šimtus metų gyvena pirmųjų didžiojo kunigaikščio Vytauto čia pakviestų šeimų palikuonys. Karaimų bendruomenė turėjo labai apibrėžtą gyvenamąją erdvę, griežtus papročius, religinę ir tautinę savimonę, saugojo savo identitetą bei tradicijas Trakų istorinėje erdvėje – sava jos kalba, savi namai, sava mokykla, kasdienė malda kenesoje, savi amatai ir verslai, savitas santykis su valstybe, valdžia ir kaimynais, išoriniu pasauliu.
 
Karaimų gyvenamas Mažasis miestas, kuriam Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras Jogailaitis (1440–1492) 1441 m.  kovo 27 d. suteikė atskirą Magdeburgo teisę, yra Trakų senamiestyje, siaurame pusiasalyje tarp ežerų. Čia kiekvienas medinis namas unikalus, saugo savo šeimininkų vardus ir išskirtines šeimos istorijas – jas dažniausiai prisimena ir iš kartos į kartą perduoda vyresnės kartos šeimos nariai. Žmogaus atmintis siekia ne tik savą vaikystę –  joje išlieka senelių pasakojimai, o seneliai prisimena ir savuosius senelius... Šitaip šeimos istorijos, ypač jeigu jos susijusios su ta pačia vieta, gali siekti tolimų amžių gelmę.
 
Dažnai šios istorijos, atskleidžiančios atskirų vietų praeitį, yra išlikusios tik žodinėje tradicijoje. Archyviniai šaltiniai byloja apie karaimų bendruomenės ir atskirų asmenų gyvenimo peripetijas nuo jų įsikūrimo Trakuose iki šių dienų.
Išliko ir  įvairių fotografijų. Vienos atlaikė dešimtmečių negandas, kitos išbluko. Meninė fotografijų vertė taip pat labai nevienoda. Tačiau jos visos vertingos dėl užfiksuotų vaizdų: matome Trakų miesto urbanistinę kaitą, politinius bei istorinius įvykius. Dauguma nuotraukų unikalios, jose vaizdai, kurių jau nebeišvysime šiandieniniame Trakų mieste. Jos surinktos iš įvairių šaltinių, tačiau ypač vertingos – iš karaimų šeimų albumų, kur jos kaupiamos ir saugomos kaip be galo svarbios relikvijos.
 
Surinkome senus miesto vaizdus ir šeimų pasakojimus apie protėvius, kurie gyveno šioje žemėje kintant valstybių riboms ir politinėms valdžioms, ir šiame leidinyje pristatome Trakų karaimų pasaulį. Nuo Vytauto laikų karaimai gyveno ir tebegyvena savo Trakuose, savo asmeniniu ir bendruomeniniu gyvenimu parodydami, kad oriai ir vaisingai, su sava kalba ir papročiais, įnešus svarų indėlį į šeimos, bendruomenės ir valstybės gyvenimą, galima palikti istorijai dorą pavyzdį.
 
Pateikta medžiaga, be jokios abejonės, neišsemia temos – tai ir neįmanoma tokios apimties leidinyje. Autorių tikslas buvo atskleisti vietos kultūrinį charakterį, perteikti istorinę atmosferą, lengvais potėpiais, etiškai, su gilia pagarba, pristatyti įvairių asmenybių ir giminių gyvenimo istorijas.
 
Jau nuo XIX a. pradžios karaimai gyveno ne tik Karaimų gatvėje, kurią jie meiliai vadina Karaimščizna, bet kūrėsi ir kitose Trakų miesto dalyse – Rogatkėje, Jurzdikoje, Mieste, Užtiltėje. Jų likimus, susiklosčius palankioms aplinkybėms, pristatysime vėliau.
 
Teksta parengė  Nadežda Zajančkovskaja
 
 
 
Paskutinį kartą redaguota2022 - 12 - 07

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas