Titulinis
Naujienos
2022 - 06 - 29

Patvirtinti trys nauji ET kultūros keliai

keliai-0a287ceef1cee0987254741a05d01875.png
Šių metų gegužės 5-6 d. Europos Tarybos kultūros kelių išplėstinio dalinio susitarimo valdybos posėdyje patvirtinti trys nauji kultūros keliai: „Europos pasakų kelias”, “Istorinių kavinių kelias” ir “Moterų rašytojų kelias”. Kultūros keliais siekiama suformuoti bendrą kultūrinę erdvę, kuri skatintų daugiau sužinoti apie paveldą, puoselėtų švietimą, bendradarbiavimą, plėtotų kultūrinius ryšius, vystytų pažintinį turizmą bei kitą susijusią veiklą, skleistų žinias ir supratimą apie bendrą Europos paveldą. Kuriant naujus kultūros kelius, ypač didelis dėmesys skiriamas toms temoms, kurios simboliškai svarbios Europos vienybei, istorijai, kultūrai bei vertybėms ir kurios suteikia galimybę atrasti mažiau žinomas vietas. Populiarinant teminius ir alternatyvius turistinius maršrutus bei kultūrinius projektus, prisidedama prie įvairių rūšių paveldo išsaugojimo. Šiuo metu yra patvirtinti 48 Europos tarybos kultūros keliai.
 
 Istorinių kavinių kelias
 
Išsaugotos istorinės Europos kavinės, kurios jau tapo mūsų miestietiško paveldo dalimi, išgyveno ir karus, ir didžiausius socialinius pokyčius. Jose eksponuojami materialiojo paveldo turtai bei galima pamatyti daugybę architektūrinių stilių nuo neobaroko iki jugendo bei modernizmo pradžios. Jos taip pat išsaugojo nematerialųjį paveldą, kuris yra neatsiejamas nuo kolektyvinės Europos istorijos atminties, apimančios literatūrinį, muzikinį, meninį ir dažnai ginčytiną politinį paveldą. Šiose istorinėse kavinėse vis dar galima pamatyti ir patirti kavos gėrimo tradicijas bei praktiką nuo jos paruošimo iki patiekimo, taip pat paragauti prie kavos tinkančių gaminių, tokių kaip čia pat keptų pyragų ir bandelių. 
 
Daugiau informacijos:
https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/historic-cafes-route
 
Europos pasakų kelias
 
Europos pasakų kelias yra pagrįstas mūsų bendru materialiuoju ir nematerialiuoju paveldu, kuriame susipina pasakų knygos, jų gerai žinomi autoriai, liaudies istorijos bei praeities žodinės tradicijos. Kelionėje tarp erdvės ir laiko lankytojai galės patyrinėti užburtas vietas, kuriose gyveno jų mėgstamiausi pasakų herojai, taip pat pasinerti į literatūrinę pasakų kultūrą ar patirti naujų įspūdžių atrakcionuose su Europos pasakomis susijusiose, į maršrutą įtrauktose lankytinose vietose. 
 
Daugiau informacijos:
https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/european-fairy-tale-route
 
Moterų rašytojų kelias
 
Išlaikant pusiausvyrą tarp materialiojo ir nematerialiojo paveldo, maršrutas sujungia muziejus, memorialus ir skaityklas, monumentus bei kitas viešąsias vietas šešiose skirtingose šalyse. Pasitelkiant įvairias veiklas, literatūrinis ir kalbinis paveldas perkeliamas į naują kontekstą. Maršrutas skatina įsitraukti į rašytojų moterų literatūrinį ir socialinį paveldą, juo siekiama ugdyti sąmoningumą, formuoti naują šių rašytojų svarbos supratimą bei išsaugoti jų atmintį ateities kartoms. Kelionės metu lankytojai kviečiami žengti rašytojų moterų pėdomis Bulgarijoje, Kroatijoje, Juodkalnijoje, Lenkijoje, Serbijoje ir Slovėnijoje. Šis tinklas vienija muziejus, memorialus ir moterims rašytojoms skirtas vietas bei veiklas, pavyzdžiui, dirbtuves ir spektaklius vaikams, pažintines ekskursijas bei renginius visuomenei, specialiai pritaikytas paskaitas vyresniems turistams, studentų apsikeitimo programas ir pan. 
 
Daugiau informacijos:
https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/women-writers-route
 
Daugiau informacijos apie ET Kultūros Kelius: https://www.coe.int/en/web/cultural-routes
 
 
Paskutinį kartą redaguota2022 - 07 - 01

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas