Titulinis
Naujienos
2022 - 06 - 13

Padėkime išsaugoti Lvovo istorinį paveldą

Lviv-ed1dd553d1165b083189859151072ddc.jpg
Ukrainos Lvovo miesto, kurio senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, paveldosaugininkai prašo prisidėti prie svarbios jų miesto istorinių pastatų durų, langų bei vartų atkūrimo programos (plastikas keičiamas medžiu), kuri sustojo prasidėjus Rusijos karinei invazijai į Ukrainą:
Mieli kolegos! Istorinės aplinkos apsaugos departamento Lvivo savivaldybės įmonė „Paveldo biuras“ yra Lvivo paveldo išsaugojimo ir restauravimo skatinimo koordinavimo ir informacijos centras. Savo sėkmingą veiklą jau esame įrodę darbais – įgyvendiname daug tarptautinių ir nacionalinių (šalies vidaus) projektų, bendradarbiaujame su kitomis kultūros įstaigomis – ir esame susikūrę gerą reputaciją.
 
Kaip žinote, Lvivas yra didžiausias Vakarų Ukrainos miestas, kuris šimtmečius buvo ir dabar yra Vakarų regiono nacionalinis mokslo ir kultūros centras. Seniausia Lvivo senamiesčio dalis yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Mūsų mieste itin gausu architektūros, istorijos, meno ir archeologijos paminklų.
Ukrainos ir Vokietijos projekto „Savivaldybės plėtra ir Lvivo senamiesčio atkūrimas“ dėka, glaudžiai bendradarbiaujant su Lvivo miesto taryba, 2009-2017 m. laikotarpiu buvo atkurta šimtai Lvivo kultūros paveldo objektų elementų, sukurti gyventojų (paveldo objektų ir jų dalių savininkų), į(si)traukimo į kultūros paveldo atkūrimo procesą ir gyventojų atsakomybės už paveldo išsaugojimą suvokimo, mechanizmai.
 
Nuo 2019 m. Lvivo paveldo biuras įgyvendina Lvivo istorinėje dalyje esančių paveldinių gyvenamųjų pastatų langų ir durų užpildų tvarkybos kofinansavimo programą, finansuodamas (valstybės/savivaldybės) dalį. Šią programą itin mėgsta gyventojai, kurie kartu su valdžia nori išsaugoti mūsų miesto paveldą. Ir kiti Ukrainos miestai jau bando pasinaudoti sėkminga šios Programos įgyvendinimo patirtimi. Kofinansavimo programoje numatyta, kad atliekant istorinių durų ir vartų atkūrimo darbus, 70% darbų kainos apmoka miesto taryba, 30% – gyventojai. Restauruojant medinius langus ir keičiant plastikinius langus mediniais, 60 proc. apmoka miesto taryba, o 40% – gyventojai. Keičiant plastikinius langus į medinius, prisidedama po lygiai – 50% apmoka miesto taryba, 50% – gyventojai.
 
2022 metų vasario 24 dieną Rusija pradėjo didelio masto karinę invaziją į Ukrainą. Dėl šios priežasties Programos finansavimas buvo sustabdytas dėl miesto biudžeto lėšų trūkumo.
Šiuo metu mes ieškome finansavimo šiai programai. Lvivo istorinėje dalyje esančių gyvenamųjų pastatų langų ir durų užpildų remonto darbų 2022 m. kofinansavimui įgyvendinti mūsų įmonei reikalingas 100 tūkst. eurų finansavimas.
 
Labai svarbu ir toliau įgyvendinti kultūros paveldo restauravimo ir tvarkybos kofinansavimo programą Lvivo mieste, atsižvelgiant į tai, kad:
– dėl karo Ukrainoje nemažai restauravimo meistrų sustabdė savo veiklą. Tęsiant programą būtų galima juos aprūpinti užsakymais, o tai turėtų teigiamos įtakos miesto ekonomikai – miesto biudžetas pasipildytų sumokamais mokesčiai;
– veikianti programa turėtų aiškų moralinį aspektą, nes ji įrodytų, kad, nepaisant karo Ukrainoje, mes ir toliau plėtojame kultūros paveldo atkūrimo darbus, o miestas, nepaisant situacijos, turi veiksmingą gyventojų paramos mechanizmą.
 
Prašome mums pranešti, jei jūsų organizacija turi galimybę padėti mums pilnai ar iš dalies finansuoti šios programos veiklą arba nukreipti mūsų prašymą galinčioms padėti organizacijoms.
 
Daugiau informacijos apie mus:
- mūsų svetainėje: https://spadshchyna.lviv.ua/
- Facebook puslapyje: h ps://www.facebook.com/spadshchyna.lviv.ua/
- Instagram: https://www.instagram.com/spadshchyna.lviv.ua/
 
Laukiame Jūsų atsakymo.
Su geriausiais linkėjimais,
 
Savivaldybės įmonės „Paveldo biuras“
direktorius Pavlo Bohaychyk
 
 
Paskutinį kartą redaguota2022 - 06 - 13

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas