Titulinis
Naujienos
2020 - 01 - 06

Telšių katedrai grąžintas restauruotas stebuklais garsėjantis Šv. Antano Paduviečio paveikslas

sv. Antano Paduviecio pav-253a87a28160a7cde6742325db96d22a.jpg
2019 m. gruodžio pradžioje, Telšių katedrai, po beveik metus trukusių restauravimo darbų buvo grąžintas Šv. Antano Paduviečio paveikslas. Šiuo metu paveikslas puošia Didžiojo Šv. Antano altoriaus centrą.
 
 Šv. Antanas Paduvietis  (1195 m. – 1231 m.) yra vienas populiariausių ir labiausiai garbinamų  šventųjų Žemaitijoje. Jo šventė minima birželio 13 d. ir iškilmingai švenčiama Telšių mieste. Būsimas šventasis Antanas gimė Lisabonoje, Portugalijoje, turtingoje ir kilmingoje šeimoje, gavo gerą išsilavinimą, įstojo į vienuolių augustijonų ordiną, bet vėliau perėjo į pranciškonų ordiną, artimai bendravo su Šv. Pranciškumi Asyžiečiu, tapo jo mokiniu ir ištikimu sekėju, buvo geras Biblijos žinovas, garsus maldininkas, atliko daug misijų pranciškonų (mažesniųjų brolių), dar vadinamų bernardinais, pavedimu. Mirė Šv. Antanas Paduvoje, Italijoje, ir jau po metų, 1232 m. buvo paskelbtas šventuoju. Dar būdamas gyvas garsėjo stebuklais, apie jo gyvenimą sklido legendos. 
 
Vykdant Telšių katedros antro aukšto ir didžiojo Šv. Antano altoriaus restauravimo darbus 2019 m. pradžioje buvo  nuspręsta restauruoti ir Šv. Antano Paduviečio paveikslą. Paveikslas tuomet buvo iškeltas ir nuvežtas į Lietuvos nacionalinio muziejaus Restauravimo centrą. Paveikslą restauravo šio centro vadovė, molbertinės tapybos restauratorė Vita Blažiūnienė, o aptaisus – metalo restauratorė Oksana Čepeliuk.
 
Paveikslas tapytas netradicine technika – aliejiniais dažais ant kaltinės vario skardos, puoštas auksuoto sidabro aptaisais. Paveikslo autorius ir kilmė nežinoma. Tyrimų metu nustatyta, kad aptaisais paveikslas galėjo būti puoštas vėliau, nei buvo nutapytas. Paveikslo kairiajame šone matomas aptaisų fundatoriaus Mykolo Gorskio herbas, pagamintas iš paauksuoto sidabro plokštelės, o atvaizdo apačioje – auksuoto sidabro plokštelė su įrašu lenkų kalba: „Garbingasis Mykolas Gorskis, Žemaičių kaštelionas, Viekšnių ir Užvenčio seniūnas, šį Šv. Antano paveikslą Telšių bernardinų šventovei padengė auksu ir sidabru kaip auką 1775 metais, o užsakymą atliko auksakalys Juozapas Štapeleris iš Laižuvos.“
 
Abipus Šv. Antano Paduviečio paveikslo sukabinti gausūs votai  parodo, kad paveikslas laikomas stebuklingu.
Paskutinį kartą redaguota2020 - 01 - 06

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas