Titulinis
Naujienos
2019 - 12 - 02

Atgaivintas 95 metus skaičiuojantis Vištyčio vėjo malūnas

L1150819-eb34f23790c8bf1b10993f5ec6d52c1d.JPG

Vištyčio vėjo malūnas – vienintelis į Kultūros vertybių registrą įrašytas ir paskelbtas saugomu  vėjo malūnas su autentiška technologine įranga  bei vertingas malūnų architektūros pavyzdys Marijampolės apskrityje. Malūnas buvo pastatytas 1925m. ir veikė  tris dešimtmečius. Susikūrus kolūkiui, buvo nuimti malūno sparnai ir malimo darbą atliko variklis bei elektra, o nuo 1978 metų daugiau kaip dešimtmetį malūne veikė etnografinis muziejus. 1992 metais muziejus buvo uždarytas, vietinių gyventojų surinkti eksponatai išvežti į Vilkaviškio krašto muziejų, o malūnas kartu su malūnininko namu grąžintas savininkams, kuriems deja ilgą laiką nepavyko rasti lėšų malūno tvarkybos darbams.

 

2015 m. Kultūros paveldo departamento ir  asociacijos ,,Sūduvos kultūros fondas“   lėšomis buvo  atlikti malūno architektūros, medienos ir konstrukcijų tyrimai ir jų  pagrindu parengtas   tvarkybos darbų projektas.  2018-aisiais Vilkaviškio rajono savivaldybė  rado finansinių išteklių malūno nupirkimui, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos skyrė lėšas tvarkybos darbams, gautas  iš ES struktūrinių fondų,  o Vištyčio regioninio parko direkcija prisiėmė atsakomybę už sutvarkyto vėjo malūno panaudojimą. Buvo pasirašyta trišalė sutartis ir 2019 m. pradžioje pagaliau pradėti malūno tvarkybos darbai.2019-11-28 buvo priimti   Vištyčio vėjo malūno  pastatų komplekso vėjo malūno ( u.k.28294) tvarkybos darbų: restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo darbai.

 

Tvarkybos darbai atlikti pagal    VĮ .,,Lietuvos paminklai“ architektės Ievos Vilytės parengtą Vištyčio vėjo malūno tvarkybos darbų: restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo projektą.    Tvarkybos darbais  išsaugotas malūno autentiškumas  ir sutvarkytos visos malūno vertingosios savybės. Restauruoti malūno pamatai,  remontuotos ir restauruotos   sienų ir stogo  konstrukcijos ir perdangos sijos,  kepurės ir sienų  medinės lentelės.   Pagal ikonografiją atkurti   malūno sparnai, restauruota ,,vėjų rožė“,  taip pat visi stalių gaminiai, išlikę kaltinio metalo durų vyriai, sparnų ,,ketaus galva“ ir sukimo ratas. Aplink malūną  įrengta nuogrinda, elektros instaliacija, apsauginės ir gaisrinės signalizacijos, žaibosaugos sistema. Taip pat  išsaugota ir restauruota  išlikusi autentiška inžinerinė ir technologinė įranga.

 

Vėjo malūnas bus pritaikytas lankymui ne tik kaip muziejus, bet ir kaip apžvalgos bokštas. Užlipus į malūno viršų, atsiveria Vištyčio miestelio ir kraštovaizdžio panorama. Išsaugotame ir  restauruotame malūne  bus vykdoma kultūrinė veikla, vyks įvairūs kultūros paveldą populiarinantys renginiai.  Įgyvendintas projektas  taip pat aktualizuos  medinio paveldo,  kaip  sudėtinės ir pačios trapiausios Lietuvos architektūrinio paveldo dalies, turinčios gilias lietuvių liaudies amatų ir statybos tradicijas, vertę. Medinio paveldo atgaivinimas teigimai  veikia Lietuvos regionų kraštovaizdžio savitumą. Įgyvendinus projektą vietos  bendruomenėje bus paskatintas verslumas, susijęs su lankytojų pagausėjimu, visuomenei bus suteiktos galimybės plačiau susipažinti su unikaliu kultūros paveldo objektu, jo istorija, sukūrimo ir  restauravimo  metodika bei eiga.   

   

Tvarkybos darbų metu Po tvarkybos darbų Po tvarkybos darbų Po tvarkybos darbų Po tvarkybos darbų
 
Paskutinį kartą redaguota2019 - 12 - 02

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas