Titulinis
Naujienos
2019 - 08 - 29

2019 m. pilietinė jaunimo stovykla „Laisvės kovų atmintis“ pagerbė laisvės kovotojus

DSC_3605-fb8d27bff016c26f1c2dc56ff6298fdb.JPG
Rugpjūčio 16–23 d. Pašušvio miestelis (Radviliškio r.) aštuntus metus iš eilės prisipildė smagaus šurmulio. Jaunimas sugūžėjo iš visos Lietuvos tam, kad paliestų istoriją. Vadovų tikslas jauniems žmonėms papasakoti, kad kovos už laisvę – reikšmingiausia Lietuvos valstybės ir valstybingumo istorijos dalis. Sovietinės okupacijos metais partizanai, jų rėmėjai ir ryšininkai dar dešimtmečiui išsaugojo laisvą Lietuvą miškuose ir kaimo pirkaitėse. Sudėtingiausiomis sąlygomis jie saugojo ir tęsė pirmosios Lietuvos Respublikos tradiciją, o 1949 m. vasario 16 d. paskelbdami Deklaraciją pasiekė svarbiausią, neginčijamą politinę pergalę.
 
Stovykloje dalyvavo 36 žmonės. Jos metu tradiciškai aplankėme partizanų rėmėjų Elžbietos ir Stanislovo Sajų sodybą Balandiškyje, iš ten kelias nusidriekė į Minaičius. Žvalgyta pelkėse ir miškuose, ieškota džiugių ir skaudžių laisvės kovų pasakojimų.
 
Stovykla, kaip ir pati istorija, apie žmones, tad nuostabiausiai savaitės jausmą perteikia patys stovyklos dalyviai. Vieno jų mintys: „Kaskart kai tik grįžtu į Balandiškį svajoju ir nekantrauju kuo greičiau išvysti Sajų sodybą, kaip simbolinę tvirtovę, mūsų istorinį paminklą, išnyrančią pro nuo vieškelio pakeltų dulkių debesies. Ir nors ji kaip senutė, kaskart vis labiau sulinkusi nuo senatvės vargų, širdyje ji darosi ir pasiliks miela kaip niekada“.
 
O vienas iš organizatorių stovyklą apibendrino tokiais žodžiais: „Dėl šių jaunų žmonių negaila laiko ir negaila jėgų. Nesunku sušlapti ir pavargti, neskauda nusibrozdinti ir nusidilginti, nebaisu suklupti ir būti sugeltam, nešalta, kai pliaupia, ir nekaršta, kai kepina saulė. Nes atrasti vietą miške, kur kadaise buvo gyvenimas ir mirtis, sudainuoti ten dainą ir papasakoti istoriją yra stipriau nei nuovargis ar laikinas nepatogumas. Nes, būna, stovi kiaurai šlapias, purvinas, žvelgi į kitus, lyg sušalusius, pavargusius, bet neįtikėtinai susikaupusius ir paskendusius savo apmąstymuose, ir žinai, kad tai būtent toji akimirka, kuri atmintyje išliks metų metus. Ir tiki, kad po metų ar dešimtmečių tie jauni žmonės tuos prisiminimus ir jausmą, galbūt pirmą kartą patirtą tame miške, pavers pasakojimu apie Laisvės kovas. Ir jau patys pasakos jauniausiems. Iš kartos į kartą... O kai atsisveikindamas matai skruostais riedančias ašaras, supranti – viską padarėme teisingai, viskas taip ir bus“.
 
Stovyklą organizavo Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdis
Projektui dalinį finansavimą skyrė Kultūros paveldo departamentas, UAB „Manjana“ ir „geri diedukai“ (kaip savo kalboje sakydavo partizanai)
Erikos Čebatorienės nuotr.
Paskutinį kartą redaguota2019 - 09 - 03

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas